Zasady importu maszyn używanych w UE

Zasady przepisy import maszyn używanychNiezależnie od tego czy mówimy o nowych czy też używanych maszynach, muszą one spełniać konkretne normy zapewniające bezpieczeństwo ich używania. W przypadku maszyn z rynku wtórnego normy te niejednokrotnie są kluczowe w kontekście decyzji o zakupie konkretnej maszyny, ponieważ regulują one zasady na jakich dana maszyna może zostać importowana na teren UE.

 Wewnątrz UE

W tym przypadku należy upewnić się, że maszyna posiada oznaczenie CE. Lista produktów podlegających tej dyrektywie (wprowadzonej UE w 1993) obejmuje wszystkie maszyny używane w produkcji przemysłowej.

Nabywcom zawsze zaleca się (choć nie jest to wymóg prawny) sprawdzenie czy wraz z maszyną otrzymają instrukcje użytkowania oraz dokumentację techniczną wraz z dziennikiem serwisowania. Dokumenty te zagwarantują maksymalną wiedzę o danej maszynie jaki i o prawidłowym sposobie jej użytkowania.

W przypadku zakupu używanej maszyny bez uprzedniego jej przetestowania zaleca się również nabywcom poproszenie sprzedawcy o wystawienie deklaracji, iż maszyna będąca przedmiotem sprzedaży jest zgodna z opisem.

używane maszyny oznaczeni CE

Import spoza Unii Europejskiej

Jeśli decydujemy się na zakup maszyny spoza Unii Europejskiej musimy mieć na uwadze fakt, iż w tym przypadku procedura jest nieco bardziej skomplikowana. Używana maszyna zakupiona poza UE w momencie jej importu na teren UE jest w świetle regulacji unijnych traktowana jak nowa maszyna. Konsekwencją tego jest fakt, że musi ona wtedy spełniać wszelkie normy bezpieczeństwa obowiązujące w Unii. W praktyce oznacza to, iż starsze maszyny muszą przejść weryfikację, która zakończy się nadaniem im certyfikatu zgodności CE. W przeciwnym wypadku maszyna nie może zostać legalnie importowana na teren UE.

Jeśli chcą się Państwo dowiedzieć więcej o rynku maszyn używanych zapraszamy do lektury artykułu Exapro poprowadzi Cię przez proces zakupu używanej maszyny – cz. I oraz Zakup używanych maszyn- cz. II.

Exapro maszyny używane giełda

Odpowiedz

Your email address will not be published.