Zakup używanych maszyn – część II

zakup kup używane maszyny przemysłoweW jednym z poprzednich wpisów wspominaliśmy o aspektach, które należy wziąć pod uwagę podczas zakupu używanej maszyny. Tutaj znajduje się druga część tego artykułu.

Miejsce dostępne w zakładzie

Wolne miejsce, które mamy do dyspozycji jest bardzo istotną kwestią. Niektóre maszyny są dość małe i łatwe do zainstalowania. Inne maszyny jednak wymagają więcej miejsca i specjalnych modyfikacji przestrzeni w jakiej będą pracować. Dobrym przykładem jest 8 kolorowy offset Heidelberga który musi być przymocowany do podłogi jak i do sufitu. Nie wszystkie budynki są dostosowane do znaczących zmian konstrukcyjnych, a niezbędne zezwolenia na modyfikacji wymagają czasu. Należy upewnić się, że maszyna, którą chcemy zakupić nie sprawi problemów przy instalacji, a przynajmniej mieć świadomość, że tego typu komplikacje mogą wystąpić.

Nowe czy używane maszyny?

Obie opcje mają swoje plusy i minusy. Aspektem numer jeden jest oczywiście dostępny budżet. Kupowanie nowych maszyn jest wspaniałe. Moment, w którym otwierają się drzwi fabryki, aby mogły do niej wjechać ciężarówki do rozładowania wart jest zapamiętania. Posiadanie pisemnej gwarancji na maszyny daje poczucie spokoju. Oczywiście cena tego zakupu jest dużo wyższa niż zakupu maszyn z rynku wtórnego.

Kupowanie używanego sprzętu to korzystne rozwiązanie dla mniejszych firm oraz rozwijających się przedsiębiorstw. Często można znaleźć interesujące oferty maszyn używanych, które działają jak nowe, nierzadko są one odremontowane. Wielu sprzedawców jest w stanie dostosować maszynę so naszych wymagań, tak by odpowiadała naszym potrzebom produkcyjnym. Przed zakupem zawsze dobrze jest obejrzeć maszynę, przetestować ją jeśli jest taka możliwość, by mieć pewność, że kupujemy sprzęt odpowiedni dla naszych potrzeb.

Dostawa zakupionej maszyny

W zależności od tego gdzie i od kogo kupujemy spotkać możemy się z kilkoma opcjami wysyłki. EXW, FCA, CPT, CIP, FOB, CFR– zawszetransport morski maszyn używanych upewnić się należy, że wiemy za co płacimy i co otrzymujemy w zamian. W niektórych przypadkach sprzedawca jedynie dostarczy maszynę do lokalnego portu, a reszta będzie już zmartwieniem kupującego. W innych przypadkach maszyna zostanie dostarczona pod bramę naszego zakładu.

Zawsze sprawdzać należy wymiary transportowe maszyny! W niektórych przypadkach maszyna może być za duża na zwykłą ciężarówkę, a wysłanie nowego transportu będzie czasochłonne i kosztowne.

Odpowiedz

Your email address will not be published.