Przemysł tworzyw sztucznych a branża opakowań – eko zagrożenie?

Przemysł tworzyw sztucznych jest w dalszym ciągu sektorem notującym dobre wyniki UE. Branżą, która przyczynia się do tego wyniku w największym stopniu jest przemysł produkcji opakowań. W ostatnich latach coraz głośniej słychać jednak głosy różnego rodzaju lobby na rzecz ochrony środowiska, które domagają się ograniczenia produkcji tworzyw sztucznych na Starym Kontynencie. Usłyszeć je można już nie tylko podczas różnorakich protestów, happeningów itp. coraz większe ich wpływy widoczne są w polityce, szczególnie tej na europejskim szczeblu.

Plastik w Europie: liczby

Europa jest silnym graczem w produkcji tworzyw sztucznych oraz stanowi ogromny rynek zbytu dla produktów finalnych tej branży przemysłu. Roczne zużycie w krajach UE wynosi ok. 57,5 miliona ton rocznie:

38% to różnego rodzaju opakowania

28% artykuły użytkowe (w tym medyczne)

21% branża samochodowa i budownicza

na pozostałe zastosowania przypada 13% całej rocznej produkcji.

Na przestrzeni ostatnich 5 lat w krajach UE zanotowano spadek produkcji tworzyw sztucznych o 4%. Mimo, iż jest to wartość minusowa to jednak wskaźnik ten traktowany jest dość pozytywnie biorąc pod uwagę ogólną sytuację ekonomiczną w Europie. Głównym beneficjentem tego spadku wydają się być Stany Zjednoczone, które w analogicznym okresie zanotowały największy wzrost w tym sektorze.

Dlaczego przemysł tworzyw sztucznych jest na celowniku eko-lobby? Wystarczy spojrzeć na poniższy wykres przedstawiający ilość plastikowych odpadów generowanych na mieszkańca w Europie oraz skalę recyclingu:

 Ekologia przemysł plastik opakowania

Zmiana paradygmatu

Nie może być wątpliwości co do tego, że plastik jest najlepszym materiałem do pakowania wszelkiego rodzaju produktów. W Europie dokładnie połowa wszystkich wytwarzanych produktów pakowana jest tworzywa sztuczne. Jednak bez znacznej poprawy wyników recyclingu nie należy się spodziewać, że w najbliższym czasie współczynnik ten wzrośnie.

 

Trendy te prowadzą do skrętu w stronę tzw. pre-recyklingu, który oznacza po prostu skupienie się na ograniczeniu ilości tworzyw

recykling używane maszyny europa plastiksztucznych wykorzystywanych w przemyśle pakowalnicznym, niż na usprawnieniu systemu samego recyklingu. To z kolei stanowi poważne zagrożenie dla produkcji tworzyw sztucznych w Europie. Na chwilę obecną jeszcze pojawiające się na zachodzie Europy inicjatywy typu sklepów sprzedających produkty bez opakowań, czy organizację jak np. Grenelle przeciętny europejczyk może traktować w kategorii ciekawostki, lecz sektor tworzyw sztucznych musi je traktować jako ustrzeżenie.

  1. Jak zawsze chodzi o pieniądze są już materiały z których można robić opakowania bezpieczne dla środowiska i w pełni biodegradowalne tylko to się nie opłaca

    Reply

Odpowiedz

Your email address will not be published.