Przemysł produkcji mebli w Polsce

produkcja mebli używane maszyny do drewna w polscePrzemysł obróbki drewna jest w Polsce bardzo rozwinięty. Zasoby surowca, jak i znaczna tradycja w tym zakresie w ciągu ostatnich lat przełożyły się na wyniki całego sektora. Szczególnie pozytywne wskaźniki możemy zaobserwować w branży produkcji mebli.

Światowa czołówka

Polska może być z powodzeniem uznana za potentata w sektorze meblarskim. Nasze możliwości produkcyjne plasują nas w okolicach 10 miejsca na świecie. Jeszcze wyżej znajdujemy się w rankingu największych eksporterów produktów meblarskich – tutaj ustępujemy miejsca jedynie trzem innym krajom – naturalnie jednym z nich są Chiny, a kolejnymi dwoma Niemcy oraz Włochy. Wartość naszego rocznego eksportu w tym sektorze sięga 7 mld euro. Prognozy dla eksportu na najbliższe lata są ponadto bardzo pozytywne, a to z powodu, iż eksportujemy prawie o połowę taniej niż Niemcy czy Włochy. Z tej perspektywy sektor ten w naszym kraju może czuć się dość pewnie.

Potencjalne zagrożenia

produkcja mebli używane maszyny do drewna w polsce

Pomimo bardzo dobrych wyników produkcji należy zwrócić uwagę na kilka spraw stanowiących potencjalne zagrożenie dla dalszego wzrostu tego sektora w Polsce i utworzenia silnego polskiego przemysłu meblarskiego.

Zdecydowanie istotną sprawą jest fakt, iż 90% całej produkcji przeznaczone jest na eksport. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, iż ogromna większość produkcji to meble lub elementy produkowane pod szyldami zagranicznych koncernów. Jedynie nieliczni polscy producenci sprzedają swoje produkty za granicą pod swoimi markami. Efektem tego jest brak rozpoznawalności polskich marek meblarskich na zachodzie.

Ponadto 80% z prawie 26 000 polskich firm działających w tej branży opiera całą swoją produkcję na zleceniach od zagranicznych firm. Jedynie 20% stara się produkować własne projekty.

Plan na przyszłość

Głównym celem branży powinno stać się stopniowe rozwijanie i promowanie własnych marek, tak by cały sektor nie był uzależniony od tego, gdzie produkować zechcą zagraniczne koncerny. Ten cel z kolei osiągnięty może zostać poprzez stopniową konsolidację rynku co powinno pozwolić na przeznaczanie większych funduszy na badania rozwojowe oraz marketing.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą ofertą używanych maszyn do obróbki drewna.

Exapro maszyny używane sprzedaż zakup

Odpowiedz

Your email address will not be published.