Przemysł pakowalniczy w Hiszpanii

maszyny pakowaczki używane sprzedaż zakupNajważniejszym rejonem z punktu widzenia przemysłu pakowalniczego w Hiszpanii jest bez wątpienia Katalonia. Aktualnie istnieje tam około 100 podmiotów gospodarczych działających w tym sektorze. Reprezentują one całe spektrum gałęzi tego przemysłu: drewno, metal, plastik, karton czy tez szkło. Rynek ewoluuje w kierunku zrównoważonego rozwoju co często skutkuje zainteresowaniem maszynami używanymi.

Półwysep Iberyjski jest stale liderem jeśli chodzi o produkcję horyzontalnych pakowaczek (tzw. flowpacków), z kilkoma producentami, którzy są absolutnymi światowymi liderami. 

Podsektory

Sam przemysł pakowalniczy dzieli się na kilka podsektorów – w zależności od materiału jaki jest wykorzystywany. W Hiszpanii można wyszczególnić pięć różnych podsektorów. Pokrótce zostaną one przedstawione poniżej.

Czołowe miejsce z 41 firmami zatrudniającymi w sumie około 5000 pracowników zajmuje podsektor odmian metalu (głównie aluminium).

Kolejnym jest podsektor wykorzystujący szkło, rozwijający się bardzo dynamicznie z racji szerokich możliwości jeżeli chodzi o produkt końcowy, który zapewnia wysokie standardy estetyczne. Według ostatnich danych każdy Hiszpan kupuje rocznie 156 produktów w szklanych opakowaniach.

Następnie wymienić należy naturalnie podsektor wykorzystujący plastik. Nie jest on wbrew pozorom czołowym jeśli chodzi o Hiszpanię – pod względem wyprodukowanych opakowań dość zdecydowanie ustępuje dwóm wymienionym powyżej.

Kolejnym wartym odnotowania jest kartonowy przemysł pakowalniczy – tutaj średni zużycie na jedną osobę w Hiszpanii wynosi 56 kg/rok.

Z około 300 podmiotami na terenie całego kraju listę tą zamyka przemysł wykorzystujący do swojej działalności drewno. Liczba ta wydawać by się mogła dość spora, jednak należy wziąć tutaj pod uwagę, iż spora część z tych firm to małe, zatrudniające często poniżej 10 osób firmy (z reguły zlokalizowane na południu kraju).

Rynek maszyn używanych w przemyśle pakowalnicznympakowaczka flowpack używana maszyna pakowanie

Sprzedawcy maszyn używanych w naturalny sposób w ostatnim czasie stali się znaczącym elementem całego opisywanego przemysłu. Podmioty działające w tym sektorze muszą zmierzyć się z dość dynamicznie zmieniającym się zapotrzebowaniem, co w połączeniu z aktualną sytuacją ekonomiczną skutkuje coraz częstszym skłanianiem się ku maszynom używanym.

Charakterystycznym elementem tego rynku jest możliwość modyfikacji różnego rodzaju maszyn w znaczącym stopniu w celu przystosowania ich do konkretnych wymogów. Dotyczy to także w sporym stopniu maszyn do banderoli.

Odpowiedz

Your email address will not be published.