Historia rozwoju obrabiarek do metalu

Na początku swojego istnienia Exapro skupiało się jedynie ma obrabiarkach do metalu. Z tego powodu pokrótce przedstawimy historię tych maszyn.

Na początku usystematyzujmy co mamy na myśli mówiąc obrabiarka – ‘Obrabiarka to maszyna do mechanicznej obróbki przedmiotów wporady tokarka CNC używana celu nadania im określonych kształtów, wymiarów i chropowatości powierzchni. Obróbka realizowana jest za pomocą narzędzi.‘

Przyjmując taką definicję za pierwsze obrabiarki należy uznać drewniane narzędzia na kształt dzisiejszych tokarek używane jeszcze w XVI w. Maszyny te nie przeszły żadnej większej ewolucji aż do XVIII w. Wtedy to około roku 1760 (prawdopodobnie w 1758) w Hadze pod okiem Jana Verbruggena powstała maszyna, którą z powodzeniem możemy już nazwać tokarką w dzisiejszym rozumieniu tego słowa. Maszyna używana była do produkcji broni dużego kalibru.

Kolejnym krokiem milowym na drodze ewolucji obrabiarek był wynalazek Watt’a (maszyna parowa), który umożliwił uwolnienie obrabiarek od napędu siłą ludzkich mięśni. Wraz z ulepszaniem jego wynalazku obserwujemy stopniowy rozwój obrabiarek, notując pojawiane się frezarek, dłutownic itp.

Wiek XIX przyniósł rewolucję przemysłową i wtedy też pojawiły się niektóre działające do dziś marki takie jak Graffenstaden (1848), SOMUA (1863) czy Cincinnati (1889).

używana tokarka Poręba Skoda

Początek wieku XX to stopniowe wprowadzanie zasilania elektrycznego oraz początki linii produkcyjnych. Ogromy wzrost znaczenia obrabiarek przyniosły dwie wojny światowe, które spowodowały niespotykany dotąd wzrost zapotrzebowania sektora wojskowego. Wtedy to też, w 1919 powstała renomowana Japońska marka MAZAK.

używane centrum obróbcze CNC Mazak

Lata ’70 to już pojawienie się pierwszych obrabiarek sterowanych komputerowo, dających początek obrabiarkom CNC.

W dzisiejszych czasach największymi producentami obrabiarek do metalu są Japonia, Niemcy oraz Włochy. Największymi odbiorcami tych maszyn są natomiast Chiny, USA oraz Niemcy.

Szeroka oferta używanych obrabiarek do metalu znajduje się na stronach Exapro.

Exapro maszyny używane giełda

Odpowiedz

Your email address will not be published.