Exapro poprowadzi Cię przez proces zakupu używanej maszyny – Część I

Planujesz zakupić nową lub używaną maszynę dla swojego biznesu? Czy wiesz na co zwrócić uwagę, aby uniknąć zakupu niewłaściwej maszyny, która nie będzie dopasowana do Twoich potrzeb? Znalezienie tej odpowiedniej może być trudne, czasochłonne i stresujące. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, których należy przestrzegać w związku z taką inwestycją.

Co należy wziąć pod uwagę przed zakupem używanych maszyn?

Przede wszystkim powinieneś pomyśleć o specyfice produktu oraz o ilości w jakiej ma on być produkowany. Niektóre maszyny mają wydajność liczoną  w dziesiątkach na godzinę, podczas gdy inne mogą produkować nawet tysiące. W tej sytuacji pomyśl o celach swojej firmy. W jaki sposób i w jakim czasie chcesz je osiągnąć?

Wskazane jest by zastanowić się na przyszłością i rynkiem  docelowym Twojej firmy. W niektórych przypadkach, oczywiście nie wszystkich, lepszym wyborem może być zakup maszyny, która znajduje się powyżej aktualnych potrzeb produkcyjnych, ponieważ możesz chcieć zwiększyć wydajność swojej produkcji w przyszłości. Zakupienie nowej maszyny i sprzedanie starej będzie po raz kolejny czasochłonne i stresujące. Przemyśl dokładnie swoje cele produkcyjne przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Którego producenta wybrać?

To pytanie pojawia się zawsze, ale czy w ogóle istnieje na nie jednoznaczna odpowiedź?

Często do wyboru będziemy mieli dziesiątki różnych marek. Przed decyzją, na którą z nich postawić, należy zadać sobie pytanie, co dany producent może dla nas zrobić? Czy pomogą wybrać konkretny model lub wyposażenie maszyny? Jak łatwo jest znaleźć części zamienne w przypadku, gdyby coś uległo awarii? Czy wyślą kogoś do mojego zakładu, by to naprawić? Jak długo firma istnieje na rynku? Z jakiego kraju pochodzi?

haas logo producent centrum obróbczeW większości przypadków producenci posiadają kompetentnych pracowników, którzy pomagają w  wyborze odpowiedniej maszyny. Jeśli dostarczymy im kilka szczegółów dotyczących naszych planów produkcyjnych, powinni być w stanie zaproponować odpowiednie rozwiązanie.

Wskazówka – przykład:

Dobrze wiedz czego potrzebujesz, znaj swój produkt. Powiedzmy, że szukasz kutra do warzyw.

Przydatnymi informacji dla agenta sprzedaży w tym przypadku będą: wielkość produktu, pożądany ostateczny rozmiar, wydajność na godzinę. Im więcej informacji przekażemy agentowi, tym lepiej.

części zamienne używane serwisWiele dużych, znanych marek ma części zamienne, które można kupić w przypadku awarii. Znalezienie używanych części może być oczywiście znacznie tańsze, niż zakup bezpośrednio od producenta, jednak trzeba wziąć pod uwagę, czy będziemy w stanie sami je wymienić, czy trzeba będzie wezwać wykwalifikowanego technika. Sporo producentów ma własnych techników, niektórzy  mogą nawet polecić sprawdzonych specjalistów w Twojej okolicy.

Mniejsze i mniej znane marki mogą być tańsze, ale mogą nie być w stanie zapewnić szerokiego asortymentu części zamiennych, jeśli w ogóle będą go posiadały. Najprawdopodobniej nie będą także w stanie zapewnić serwisu.

Informacja jak długo marka istnieje na rynku daje nam wiedzę czy jest ona wiarygodna.

O ile posiadamy w firmie osobę posługującą się j. angielskim komunikacja z zagranicznymi dostawcami nie powinna być problemem, ponieważ większość firm zatrudnia anglojęzycznych pracowników. Duże przedsiębiorstwa często zapewniają wsparcie również w wielu innych językach takich jak hiszpański, niemiecki, francuski, włoski czy rosyjski.

(ciąg dalszy nastąpi…)

Odpowiedz

Your email address will not be published.